Yamaç Paraşütü Pilotu Nasıl Olunur ?

Trakya Extrem’in deneyimli eğitmenleri ile sadece cumartesi ve pazar günü gerçekleştireceğiniz katılım ile sizde tek başınıza uçabilir, Lisanslı yamaç paraşütü pilotu olabilirsiniz. Alacağınız yamaç paraşütü eğitiminin süresi toplamda 7 gündür, 1 ay sürmektedir ve eğitim sonunda başarılı olan pilot adayları THK ve FAI onaylı P2 pilot lisansına sahip olmaktadır.

Sayfa İçerikleri

Kimler Yamaç Paraşütü Pilotu Olabilir ?

Lisanslı yamaç paraşütü pilotu  olmak için aşağıda mevcut olan maddeleri karşılıyor, sahip olmanız gerekmektedir.

  • 16 Yaşından gün almanız gerekmektedir.
  • En az 1.50m, en fazla 2.00 m boyunda ve en az 45 kg, en fazla 120 kg ağırlığında olmanız gerekmektedir
  • Minimum ilköğretim mevzunu olmanız gerekmektedir.
  • Sağlık yönünden uçuşa engel bir durumunuzun bulunmaması, fiziksel olarak tek başınıza rahatça yürüyebilir, koşabilir olmanız gerekmektedir.

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi Süreci Nedir ?

Gerekli şartları karşılayan ve kursa başlamış pilot adaylarının sırasıyla ilerliyeceği eğitim süreci şu şekildedir.

Teorik ve Uygulamalı Yer Eğitimi

Teorik eğitimler Tekirdağ / Yeniköy’de bulunan uçuş okulumuzda yapılmaktadır. İçeriğinde Yamaç paraşütüne giriş, Malzeme bilgisi, Uçuş teorileri, Kalkış – İniş teorik eğitimi, mikro meteoroloji gibi başlıkları içermektedir. Teorik eğitim ardından yapılan yer eğitimi ise sahada malzemeyi tanımayla başlamaktadır. Pilot adayları yamaç paraşütü ekipmanını tanıdıktan, nasıl kuşanıcağını öğrendikten sonra yer çalışması kısımına geçmektedir. Yer çalışmasında pilot adayları en baştan malzemeyi kuşanarak düz bir alanda yamaç paraşütünü nasıl kaldıracağınız koşarak simüle etmektedir. Teorik eğitim ve yer çalışması toplamda 2. gün sürmektedir bu çalışamların sonunda pilot adayları yazılı sınav olmaktadır, sınavı geçenler Alçak tepe uçuşlarına katılma hakkı kazanmaktadır.

Alçak Tepe Uçuşları

Yer eğitimini tamamlayan pilot adayları alçak tepe uçuşlarına geçmektedir. Alçak tepe uçuşlarının amacı kalkış ve inişi pilot uçmaktan simüle etmektir. Pilot adayları yüksekliği 30 metre ve 60 metre arasında değişen alçak tepeden malzemeyi kuşanarak telsiz eşliğinde kalkış simülasyonunu yapar ve ayakları bir kaç saniye yerden kesilerek devamından iniş simülasyonunu yapar. Bu çalışma ortalama 10-15 kere tekrarlanarak pilot adayının kalkış ve iniş kontrolün yüksek miktarda katkı sağlamaktadır.

Yüksek İrtifa Uçuşları

Alçak tepe uçuşlarında yapılan kalkış ve inişlerde başarılı olan pilot adayları Yüksek irtifa uçuşlarına geçmektedir. Yüksek irtifa uçuşlarında bir eğitmen Kalkış pistinde diğer eğitmen ise iniş pistinde telsiz ile bulunmaktadır. Artık uçuşa hazır olan pilot adayı eğitmen gözetiminde malzemesini kuşanarak kalkış yaparak uçuşa başlar. İniş alanında bulunan eğitmen pilot adayını telsiz komutları ile yönlendirerek uçuş kısmındaki karar, planlama aşamasını üstlenmektedir. Toplamda 6-7 uçuştan sonra pilot artık kendi uçuş ve iniş planını yapabilecek seviyeye gelmektedir ve eğitim süreci sona ermektedir. Eğitim sürecinden sonra eğitmenlerimiz başarılı olan pilot adaylarına telsiz ile desteğini 10-15 uçuş boyunca sürdürmektedir. Eğitiminde başarılı olan pilot adayları eğitim sonunda P2 Yamaç Paraşütü Pilotu Sertifikasını almaktadır.

 

Shopping Cart