Yamaç Paraşütü Nedir ?

Yamaç paraşütü motorsuz bir şekilde yamaca (Eğimli bir tepe) serilen paraşüte kuşam ile bağlanılması sonrasında rüzgar yardımı ile kalkış yapılan, istenilen yere süzülerek paraşütün kontrolleri eşliğinde inilebilen bir ekstrem spor dalıdır. Yamaç paraşütü sporu kendi içerisinde Tandem(Eğitmen eşliğinde ikili uçuş), Bireysel olarak akrobasi uçuşları, uzun mesafe uçuşları, hedefe inmek için yapılan uçuşlar olarak dallara ayrılmıştır.

Yamaç Paraşütü Güvenli mi ?

Yamaç paraşütü sporu 1980’li yıllarda serbest atlayış gerçekleştirilen paraşütlerle yamaçlardan kalkmayı deneyen insanlar tarafından keşfedilmiş, günümüze kadar gelişerek gelmiş bir spordur. Günümüzde üretilen yamaç paraşütü ekipmanları yüzlerce güvenlik testinden geçmiş, sertifikalandırma yapılmadan kesinlikle satışı yapılmamaktadır. Ekstrem sporlar arasında en güvenli ekstrem sporlar listesinde en üst sıralamalarda bulunan yamaç paraşütü güvenli bir spor dalıdır. Günümüzde yapılan bir çok yanlış haberden kaynaklı bir çok kişinin duyduğu “Ters rüzgar eserse ne olur ?, İpler koparsa ne olur ?” gibi soruların çoğu yanlış sorulardır. Bireysel yamaç paraşütü pilot eğitimi alınırken pilot adayları mikro meteoroloji, uçuş yapılabilecek ve yapılamayacak hava koşulları gibi bir çok konuda eğitim almaktadır. Rüzgar yönü kalkış ve iniş sırasında uygun olmalıdır, uygun olmazsa kalkış yapılamaz; kalkış sonrasında rüzgarın hangi yönden geldiğinin hiçbir önemi bulunmamaktadır. 

Yamaç Paraşütü İkili Uçuş Nedir ?

Yamaç Paraşütü İkili Uçuş, bireysel olarak profesyonel bir şekilde yamaç paraşütü sporu yapan pilotların ikili uçuş eğitim ve sertifika dönemini tamamlamış eğitmen pilotların yolcu eşliğinde yaptığı bir yamaç paraşütü dalıdır. Metrekare olarak daha büyük olan paraşüt ve pilot kuşamına ek olarak yolcu kuşamının bağlanması dışında temel olarak her şeyi aynıdır. Eğimli bir tepeye serilen paraşüte bağlanılır, pilot ve yolcu başta yürüyerek, devamında koşarak kalkışı gerçekleştirir. Hiza olarak eğitmen pilot arka tarafta, yolcu ön tarafta ayrı kuşamlarda oturmaktadır. 

Yamaç Paraşütü İkili Uçuşu Kimler Yapabilir ?

Yamaç Paraşütü Sporu fiziksel olarak çok güç gerektirmeyen bir aktivitedir. İkili uçuş yapmak isteyen kişinin fiziksel olarak ayakta durmaya, orta düzeyde koşu yapmaya engel olmayan durumda olması gerekmektedir. Yaş sınırlaması yoktur, reşit olmayan kişilerin ailesi yanında olmalı, gerekli evrakları ailesi doldurduktan sonra uçuş yapabilir. Yamaç paraşütü ikili uçuş yapmaya el verişli kilo limitleri 35 Kilo ve 120 Kilo arasındadır.

Uçmak İçin Neler Gerekli?

Yamaç paraşütü tandem uçuşu, yani profesyonel pilot ile birlikte uçmak için, herhangi bir ön teknik bilgi ya da uçuş eğitimine sahip olmak zorunda değilsiniz. Kalkış öncesi pilotunuz tarafından yapılacak kısa bir bilgilendirme ile rahatlıkla uçabilirsiniz. Günün ve mevsimin şartlarına göre 5-10 metre koşmaya imkân verecek rahat bir kıyafetle gelebilirsiniz. Terlik, sandalet ya da iskarpin tarzı ayakkabılar ile koşmanız mümkün olmayacağı için, doğal arazi şartlarında yürümeye uygun, tercihen bilekten korumalı bir bot ya da spor ayakkabı, uçmanız için yeterli olacaktır.

Yaş-Boy-Kilo ve Sağlık Problemleriyle İlgili Sınırlamalar Var mıdır?

Yaş olarak herhangi bir sınırlamamız olmamakla birlikte 25 ile 115 kilogram arasında bir yolcu ağırlık sınırımız bulunmaktadır. 18 yaş altı yolcularımız için veli izin belgesinin veli/vasi tarafından imzalanması gerekmektedir. Bugüne kadar 6 yaşından 78 yaşına kadar kadın-erkek birçok kişi bizimle güvenle uçmanın keyfini yaşamış bulunmaktadır. Turumuzu satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, sağlık durumunuzun yamaç paraşütü ile uçmaya elverişli olmasıdır. Derecesi ya da çeşidi ne olursa olsun, herhangi bir sağlık probleminiz var ise, uçuş öncesinde bu durumu mutlaka bize bildirmelisiniz. Yapılacak değerlendirme sonrasında yamaç paraşüt uçuşunun yapılıp yapılmayacağına karar verilecektir.

Engelliler de Uçabilir mi?

Evet, bu güne kadar birçok engelli kişiyi uçurduk. Turu satın almadan önce engelinizle ilgili ayrıntılı bilgiyi bize iletmeniz durumunda, mevcut durumunuz yamaç paraşüt uçuşu için bir engel teşkil edip etmeyeceği değerlendirilecektir.  Uçuş yapılmaya karar verilir ise, sizin uçuşunuz için özel bir ekip ve ekipman ile önceden hazırlanıp, gerekli organizasyonu yapabiliriz. Bu tarz uçuşlarda kişinin, sandalyede oturabilecek bir yeterliliğe sahip olması ve uçuş gününde hava şartlarının böyle bir uçuşa uygun olması gerekmektedir.

Özel Uçuş Programı Yapılabilir Mi?

Havada evlilik teklifi, sürpriz doğum günü, özel bir gün kutlaması ya da pankart açılması gibi özel yamaç paraşüt uçuşları da, ekibimizin deneyimli kadrosu tarafından düzenlenmektedir. Böyle bir uçuş talebinizi 4-5 gün öncesinden bize bildirdiğiniz takdirde, ömür boyu unutamayacağınız güzel bir günü hep birlikte yaşayabiliriz. 

İçerikler

Shopping Cart